PROCES - JAK WYGLĄDA PRODUKCJA KAWY W RIGELLO

Jesteśmy palarnią kawy,
która działa lokalnie,
ale ma niemałe możliwości produkcyjne. Poznaj nas bliżej.

jak przebiega proces palenia kawy?

ziarno

1

wypalanie

2

studzenie

3

leżakowanie

4

opakowanie

5

kontrola

6

powtarzalność

7

logistyka

Krok 1
Selekcja ziarna kawy

W palarni kawy wszystko zaczyna się od ziarna. Nasze sprowadzamy prosto z dalekich plantacji konwencjonalnych i ekologicznych. Dbamy, by pochodziło z najświeższych zbiorów i by miało odpowiednią wilgotność. Na miejscu w Łodzi poddajemy je testom smakowym oraz fizykochemicznym. W ten sposób weryfikujemy jakość, bez której nie ma dobrej kawy.

Krok 2
Wypalanie kawy

Ziarna, które pomyślnie przeszły selekcję, wypalamy w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. To zdecydowanie mniej niż w piecach przemysłowych, w których temperatura sięga 400, a nawet 600 stopni Celsjusza. Dodatkowo nasz piec Diedrich jest wyposażony w bęben oraz ma funkcję slow roast. Dzięki temu proces trwa od 12 do aż 22 minut, a to pozwala wydobyć z ziaren pełnię aromatu.

Krok 3
Studzenie ziaren powietrzem

Po wyjęciu z pieca kawa ma bardzo wysoką temperaturę, dlatego trzeba ją schłodzić. Należy zrobić to szybko, by nie utraciła szlachetnego smaku i aromatu. W większości palarni w tym celu ziarno zalewa się wodą. Nie u nas! My gorące ziarna poddajemy procesowi chłodzenia powietrzem. To po pierwsze pozwala na szybkie ostudzenie kawy, a po drugie sprawia, że ziarna nie  nasączają się wodą.

Krok 4
Destoning i leżakowanie kawy

Świeżo po wypaleniu kawa wcale nie smakuje dobrze. Jest bardzo nasycona dwutlenkiem węgla. Dlatego ziarna powinny prosto z pieca iść leżakować. Przenosimy je więc do silosów, gdzie spędzają 48h, oddając dużo nagromadzonych podczas palenia gazów i utleniając się. Także na tym etapie sprawdzamy, czy między ziarnami nie ukryły się np. kamienie, które mogłyby uszkodzić młynek.

Krok 5
Opakowanie na kawę

Kawę pakujemy w podstawowe gładkie opakowanie lub w takie z etykietą albo z pełnym, wybranym przez Ciebie zadrukiem.  Nasze torby zawsze są trzywarstwowe – mają dwie warstwy poliestru, a w środku jedną aluminium. To gwarantuje 99,5% barierowości. Boczny zgrzew (w miejsce tylnego) daje stabilność i lepsze możliwości zadruku, a wentyl z aktywnym węglem gwarantuje aromatyczność kawy.

Krok 6
Pakowanie i kontrola jakości

Odleżane ziarna trzeba zważyć i zapakować. Do pakowania transportujemy je za pomocą hermetycznych przewodów pneumatycznych, stosowanych też m.in. w przemyśle farmaceutycznym. To chroni ziarna przed uszkodzeniami. Ważymy je na wagach zwrotnych, by w każdym opakowaniu zamknąć identyczną ilość kawy. Wykorzystujemy także kontroler RTG, który bada gęstość zawartości paczki i natychmiastowo odrzuca te, zawierające inne składniki niż kawa.

Krok 7
Powtarzalność

Skomponowane przez nas mieszanki kaw smakują zawsze tak samo. Ta powtarzalność smaku jest efektem doboru ziaren i sposobu ich palenia. Jej uzyskanie nie byłoby możliwe, gdyby nie nasze piece. Są one wyposażone w czujniki, dzięki którym zapisujemy profile palenia każdej stworzonej przez nas mieszanki kawy. W ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować klientom powtarzalność smaku i aromatu ich własnej marki kawy.

Krok 8
Logistyka i dostawa

Gotowe torebki wypełnione odmierzoną kawą umieszczamy w paczkach na paletach. Odpowiednio zabezpieczane wyruszają w podróż z naszego magazynu do wskazanego przez Ciebie miejsca. Odbierający je kurierzy przyjeżdżają codziennie po przesyłki, więc masz gwarancję, że zamówiona kawa dotrze do Ciebie najszybciej jak to tylko możliwe. Jeśli nie chcesz jej całej u siebie od zaraz, mamy usługę magazynowania kawy.

Stwórz z nami własną markę kawy
Ziarnistej. Tak jak lubisz, tak jak
Chcesz – na swoich warunkach!